Calendar

AUGUST 9, 2019  THROUGH  AUGUST 14, 2019

 

DAILY  TOURS OF THE STATE CAPITOL BUILDING,  ALBANY-TFN

(10AM-NOON-2PM-3PM)(WEEKENDS 11AM-1PM, 3PM)

 

DAILY TOURS OF PRESIDENT CHESTER ARTHUR’S GRAVESITE,  MENANDS-TFN

 

TOUR HUDSON GATEWAY BRIDGE,   CORNING PRESERVE,  ALBANY-TFN

 

FARMERS’ MUSEUM/FENIMORE ART MUSEUM,  COOPERSTOWN-TFN

 

TOUR BASEBALL HALL OF FAME,  COOPERSTOWN-TFN

 

HANDICAP ACCESSIBLE FISHING DOCK(OPEN DAILY) IROQUOIS LAKE,  CENTRAL PARK,

SCHENECTADY-TFN

 

MUSEUM OF FIRE FIGHTING(9AM), HUDSON-TFN

 

HOWE CAVERNS,  HOWES CAVE,  NEW YORK-TFN

 

TOUR “AFRICAN AMERICAN HERITAGE TRAIL”,  PITTSFIELD, MA-TFN

 

MUSEUM OF HISTORY AND SCIENCE,  WESTERN GATEWAY STATE PARK,  NORTH ADAMS, MA.-TFN

 

HOOSAC TUNNEL RAILROAD MUSEUM,  NORTH ADAMS, MA-TFN

 

STEVE  MURRAY’S  “TRIVIA NIGHTS LIVE”(7:30PM),  BROWN’S  BREWING,  TROY-MON

 

STEVE MURRAY’S “TRIVIA NIGHTS LIVE”(8PM),  McGEARY’S IRISH PUB,  ALBANY-TUES

 

STEVE MURRAY’S “TRIVIA NIGHTS LIVE”(7:00PM), FINNBARS, TROY-WED

 

NORMAN ROCKWELL MUSEUM,  STOCKBRIDGE,  MA-TFN

 

FORT CRAILO STATE HISTORIC SITE,  RENSSELAER-TFN

 

IRISH AMERICAN HERITAGE MUSEUM,  ALBANY-WED-SUN

 

WORLD WAR 11 OBSERVATION POST,  MAIN STREET,  PETERSBURGH-TFN

 

WATERFORD HISTORICAL MUSEUM AND CULTURAL CENTER,  WATERFORD-TUES-SUN

 

SATURDAY STAR SHOWS(11AM AND 1PM),  HENRY HUDSON PLANETARIUM, ALBANY-TFN

 

HANCOCK SHAKER VILLAGE,  PITTSFIELD,  MA-TFN

 

BLOCKHOUSE  MUSEUM,  RIVER PARK,  STILLWATER-WED-SUN

 

IROQUOIS INDIAN MUSEUM,  HOWES CAVE-TFN

 

WORLD WAR 11 DESTROYER “USS SLATER”(10AM),  PORT OF

ALBANY-WED-SUN

 

KATERI TEKAWITHA SHRINE,  FONDA-TFN

 

BREAKFAST AT THE TRACK(7AM),  SARATOGA RACE COURSE-WED-SUN

 

DRIVE-INS

 

“RING OF FIRE: THE MUSIC OF JOHNNY CASH”,  PROCTORS THEATRE,  SCHENECTADY-FRI-MON

 

DISNEY NEWSIES,  WASHINGTON PARK PLAYHOUSE,  ALBANY-FRI-8/24

 

SCHOHARIE COUNTY FAIR,  SCHOHARIE COUNTY FAIRGROUNDS-FRI-SUN

 

HARRY CONNICK  JR(8PM),  EGG, EMPIRE STATE PLAZA,  ALBANY–FRI

 

“LITTLE SHOP OF HORORS”,  MAC-HAYDN THEATRE,  CHATHAM-FRI-8/18

 

SARATOGA HARNESS RACING(7:05PM)-FRI

 

RUNNING OF THE “TALE OF THE CAT”(1PM),  SARATOGA RACECOURSE-FRI

 

PHILADELPHIA ORCHESTRA(8PM),  SARATOGA PERFORMING ARTS CENTER-FRI

 

FREAKY FRIDAY ICE SHOW(4:30PM),  OLYMPIC CENTER,   LAKE PLACID-FRI

 

PINBALL AND ARCADE SHOW,  YMCA,  SARATOGA SPRINGS-FRI-SAT

 

FESTA,  OUR LADY QUEEN OF PEACE,  SCHENECTADY-FRI-SUN

 

REPAIR CAFÉ(4:30PM),  MAIN STREET,  CASTLETON ON HUDSON-FRI

 

TUTE FOR TOTS(10AM),  ALBANY INSTITUTE OF HISTORY AND ART-FRI

 

SARATOGA HARNESS RACGING(7:05PM)-SAT

 

RUNNING OF THE “FOUR STAR DAVE”(1PM),  SARATOGA RACECOURSE-SAT

 

PHILADELPHIA ORCHESTRA(8PM), SARATOGA PERFORMING ARTS CENTER-SAT

 

FAIRY HOUSES(10AM),  DYKEN POND,  CROPSEYVILLE-SAT

 

TRUE GRIT OUTLAWS(6PM),  POWERS PARK,  TROY-SAT

 

GEORGIA SATELLITES(8PM),  RIVERS CASINO,  SCHENECTADY-SAT

 

ARTS AND CRAFTS FESTIVAL, CROSS STREET PARKING LOT,   BOLTON

LANDING,  LAKE GEORGE-SAT-SUN

 

DEAD AHEAD NEW YORK(7:05PM),  FREEDOM PARK,  SCOTIA-SAT

 

ICE SHOW(7:30PM),  OLYMPIC CENTER,  LAKE PLACID-SAT

 

ANNUAL PILGRIMAGE(8:30AM),  NEW SKETE MONASTERY, CAMBRIDGE-SAT

 

YOUTH FAIR(9AM), WARREN COUNTY FAIRGROUNDS-SAT

 

OPEN CAR SHOW(10AM),  YMCA,  BETHLEHEM-SAT

 

DEMONSTRATION: NATIVE  AMERICAN INSTRUMENTS(11:30AM),  IROQOIUS

INDIAN MUSEUM,  HOWES CAVE-SAT

 

SKIP MURPHY CONCERT(7PM),  RIVERLINK,  PARK,  AMSTERDAM-SAT

 

CARDBOARD BOAT RACES(8AM), FORT HARDY PARK,  SCHUYLERVILLE-SAT

 

WATER FUN DAY(10AM), LUKES ON THE HILL,  MECHANICVILLE-SAT

 

MARKETS AT ROUND LAKE(9AM)  VILLAGE GREEN,   ROUND LAKE-SAT

 

RUNNING OF THE “GALWAY”(1PM),  SARATOGA RACECOURSE-SUN

 

LAKE GEORGE MUSIC FESTIVAL,  SHEPARD PARK,  LAKE GEORGE-SUN-823

 

BIG FEZ & SURFMATICS(7PM),  FREEDOM PARK,  SCOTIA-SUN

 

KORN AND ALICE IN CHAINS(6PM)  SARATOGA PERFORMING ARTS CENTER-SUN

 

YOUTH FISHING TOURNAMENT(8AM),  WASHINGTON COUNTY PARK,   LAKE

LAUDERDALE-SUN

 

KYLE BOURGAULT BAND(6PM),  TOWN HALL,  NORTH GREENBUSH-SUN

 

FRANCISCAN PILGRIMAGE DAY(10:30AM),  KATERI TEKAWITHA SHRINE-SUN

 

GREENMARKET(10AM),  CITY HALL,  SCHENECTADY-SUN

 

ALBANY EMPIRE ARENA BOWL(8PM),  TIMES UNION CENTER,  ALBANY-SUN

 

WILLIAM CHAMPINE HEALING SERVICE(3PM),  MACARONI GRILL,  COLONIE-SUN

 

BECK AND CAGE THE ELEPHANT(6PM),  SARATOGA PERFORMING ARTS CENTER-MON

 

HONOR A VETERAN CEREMONY(8AM) RENSSELAER COUNTY OFFICE

BUILDING-TROY-MON

 

TYKES TUESDAY WITH CHAD OHARA(9AM), CROSSGATES MALL, GUILDERLAND-TUES

 

ARTS AND CRAFTS HOUR(2PM),  MENANDS PUBLIC LIBRARY-TUES

 

SARATOGA HARNESS RACING(7:05PM)-TUES

 

US WATER SKI SHOW(7PM), FREEDOM PARK,  SCOTIA-TUES

 

HAMILTON,  PROCTORS THEATRE,  SCHENECTADY-TUES-8/25

 

GET UP JACK IN CONCERT(6PM),  COMMUNITY CENTER,  BRUNSWICK-TUES

 

SCHOOLAPALOOZA(5PM), CRANDALL PARK,  GLENS FALLS-TUES

 

RICH ORTIZ CONCERT(7PM),  CONGRESS PARK,  SARATOGA SPRINGS-TUES

 

ALTAMONT FAIR,  ALTAMONT FAIRGROUNDS-TUES-SUN

 

HERKIMER COUNTY FAIR, FRANKFORT-TUES-SUN

 

VERMONT STATE FAIR,  MAIN STREET,  RUTLAND-TUES-SUN

 

ALL PAUL SHOW(6PM),  GANSER SMITH PARK,  MENANDS-TUES

 

SARATOGA HARNESS RACING(7:05PM)-WED

 

RUNNING OF THE “BOLTON LANDING”(1PM),  SARATOGA RACECOURSE-WED

 

SPACE LAB(2PM),  RENSSELAER PUBLIC LIBRARY-WED

 

SALT-N-PEPA(5:30PM),  EMPIRE STATEPLAZA,  ALBANY-WED

 

TRI CITY VALLEY CATS(7PM), BRUNO STADIUM,  TROY-WED

 

GET UP JACK(7PM),  FREEDOM PARK,  SCOTIA-WED

 

TASTE OF WEST SAND LAKE(6PM),  OLD DALEY INN, CROOKED LAKE-WED

 

LUNCHTME AT THE PLAZA(NOON),  EMPIRE STATE PLAZA,  ALBANY-WED

 

WHISKY RIVER CONCERT(7PM),   MAIN STREET,  BANDSTAND,  WARRENSBURG-WED

 

MCKRELLS CONCERT(7PM), SHEPARD PARK,  LAKE GEORGE-WED

 

PHILADELPHIA ORCHESTRA(8PM),  SARATOGA PERFORMING ARTS CENTER-WED

 

RUNNING OF THE “UNION AVENUE”(1PM),  SARATOGA RACECOURSE-THURS

 

FREE SPIRIT FELLOWSHIP(7PM),  UNITED METHODIST CHURCH,  WATERVLIET-THURS

 

VETERANS CAREER NETWORK(10:30AM),  VETERANS HOSPITAL,  ALBANY-THURS